Om Anna

Anna er en ung, moderne danser fra Molde med solid festet i tradisjon.  Utdannet Utøvende folkedanser fra Universitetet i Trondheim med en mastergrad i Tradisjonskunst fra Høgskolen i Telemark.

I tillegg til sin stilling som daglig leder ved Folkemusikkarkivet for Møre og Romsdal, arbeider hun fulltid som utøvende tradisjonsdanser. Hun bruker tradisjonsdansene og musikken i scenisk arbeid, og underviser for alt fra barnehager til eldre mennesker. Anna er fast danser i Hildur Dansekompani og turnerer for øyeblikket med oppsetningen «Danseverkstaden – Spring! » (Kultursekken i Møre og Romsdal) og dansekonserten «Å du store mi tid» (Spaserstokken i Møre og Romsdal og Steinkjer).

I 2014 mottok Anna (sammen med Britt Elise Skram) kunstnerstipend fra Møre og Romsdal fylkeskommune for å lage en interaktiv danseforestilling. Forestillingen «Eg visste ikkje du kunne danse» er en sam-produksjon mellom utøverne og Teatret Vårt i Molde. Forestillingen formidler folkedans og -musikk fra Romsdal på en ny, nær og tankevekkende måte.

Anna brenner for å formidle den lokale dansearven vår både på tradisjonelle og nyskapende måter!

 

Utdanning:

  • 2012–2014: Master i Tradisjonskunst
    Høgskulen i Telemark, avdeling Rauland
  • 2011–2012: Folkedansmetodikk (emnefag)
    Universitetet i Trondheim
  • 2009–2012: Bachelor i Utøvarstudium i tradisjonsdans
    Universitetet i Trondheim
  • 2008–2010: Folkemusikk 1 og 2 (årsstudium)
    Høgskulen i Telemark, avdeling Rauland
  • 2008–2009: Norsk folkelig dans (emnefag)
    Universitetet i Trondheim

Arbeidserfaring:

  • Danser i forestillingen "Eg visste ikkje du kunne danse", samproduksjon  med Teatret Vårt.
  • Den kulturelle skolesekk – «Kjiko, kjiko» danseverksted for barneskoler.
  • Den kulturelle skolesekk - «Danseverkstaden - Spring!», med Hildur Dansekompani.
  • Instruktør (vikar) i Romsdalsmuseets leikarring i Molde.
  • Kulturskoletimen, folkedans for 1.–4. klasse i Vestnes kommune.
  • Teatret Vårt i Molde, folkedansundervisning for skuespillerne i stykket "Lille Eyolf".
  • Daglig leder ved Folkemusikkarkivet for Møre og Romsdal.
  • Instruksjon og dansekonsert under Rauland internasjonale Vinterfestival.
  • Instruktør under Åkerfallshelga i Tingvoll og under kurshelg med Sinnsykt bra allternativ i Målselv.
  • Vikar og seminar for Norsk senter for folkemusikk og folkedans.
  • Arrangør av Juledansen i Molde og kursserien halling for barn.
  • Instruksjon og konserter i flere grunnskoler og barnehager i Trondheim, Molde, Vinje, Seljord, Ørsta, Volda, Oslo, Nordhordaland.
  • Instruktør på diverse sentrale arrangement for Noregs Ungdomslag.
  • Instruktør for studenter ved høgskoler og universitet.
  • Instruktør for lokale ungdomslag i Møre og Romsdal, Telemark og Trøndelag.
  • «Danseforbilde», Bygda dansar – Trø te' i Nord-Trøndelag.
  • Dommer på Fylkeskappleik, Vinterkappleiken og Sjokoladekappleiken.

Medvirket i følgende forestillinger:

  • Danser i "Eg visste ikkje du kunne danse" samproduksjon med Teatret Vårt (2015/16).
  • Danser og koreograf i «REK», Hildur Dansekompani (2015/16)
  • Danser og koreograf i «Dans og demokrati» (2014)
  • Danser i «Konungs tafla» (2012)
  • Danser i «Expo-Korea» (2012)
  • Danser i «Før etterpå» (2012)
  • Danser og koreograf i "Hvis du ikke bestemmer deg for neste skritt, blir du stående hele livet på et ben" (2012)
  • Danser i «Å være seg selv er bevegelse, jeg oppstår i møte med andre mennesker» (2011)
  • Danser i «Nokon kjem til å komme» (2011)
  • Danser i «!Grymt» (2009)
  • Danser i «Bygda dansar reklame» (2008)
  • Danser i «Tru og utru» (2007)

Medvirket i en rekke konserter med danseinnslag og/eller på instrument torader, énrader og fele fra 2009–2014 både i Norge, Polen, Canada, Finland, Sverige, Latvia, Island og Korea.

Stipender:

  • Kunstnerstipend fra Møre og Romsdal fylkeskommune (2014)
  • Arbeidsstipend fra Rådet for folkemusikk og folkedans (2012)

Konkurranser:

  • Landskappleik, Røros (2013):
    Førsteplass: Dans fele klasse B (Springar fra Tafjord)
  • Fylkeskappleik, Ålesund (2013):
    Andreplass: Dans fele klasse B (Springar fra Tafjord)
    Førsteplass: Trekkspel/durspel 
  • Landskappleik, Otta (2012):
    Andreplass: Dans fele klasse A (Springar fra Romsdal)
    Sjetteplass: Dans hardingfele klasse B (Halling fra Dalsfjorden)
  • Fylkeskappleik, Surnadal (2012):
    Førsteplass: Trekkspel/durspel
    Førsteplass: Halling klasse B
  • Landskappleik, Seljord (2011):
    Andreplass med opprykk til klasse A: Dans fele klasse B (Springar fra Romsdal)
  • Fylkeskappleik, Valldal (2011):
    Førsteplass: Dans fele klasse B (Springar fra Romsdal)
    Førsteplass: Durspel senior
    Førsteplass: Halling klasse B
Anna_comp2.jpg

Kontakt

Anna Gjendem

anna@folkedanser.no
+47  474 09 302

Pressebilde av folkedanser Anna Gjendem 2013 - 2.jpg
A-klassedanser (eliteklassen) med dansen Springar fra Romsdal.